Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Genel Bilgiler

Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı, besinlerin üretiminden insan hücresinde kullanılmasına kadar geçen tüm aşamalarda, insanla besin arasındaki ilişkileri inceleyen bir bilim dalıdır. Temel konusu insan sağlığı ve gelişimi olan beslenme, toplumların kültürleri, ekonomik olanakları, sağlık ve teknolojik gelişmeleriyle yakından ilintili olup; bu alanlardaki değişimlerden etkilenerek gelişmiştir.

Multidisipliner bir yapıya sahip olan bilim dalı;

Beslenmenin sağlık üzerine etkisini,
Bireylerin gereksinimlerine uygun beslenme programlarının düzenlenmesini,
Hastalıklardan korunma ve tedavisinde diyet programlarının hazırlanmasını,
Toplu beslenme sistemleri için besinlerin satın alınmasından tüketimine kadar geçen süreçlerin incelenmesini.
Toplumda beslenmeye ilişkin sağlık sorunlarının belirlenmesini ve değerlendirilmesini,
Toplumun beslenme konusunda bilinçlendirilmesini,

Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı'nda eğitimin temel amacı; topluma beslenme bilinci kazandıracak, önderlik edecek, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinde etkin görev alabilecek insan gücü yetiştirmektir.

Bölüm öğrencileri, anatomi, fizyoloji, mikrobiyoloji gibi temel sağlık dersleri yanında, beslenme ilkeleri, besin kimyası, besin mikrobiyolojisi, hastalıklarda diyet derslerini teorik ve laboratuvar uygulamaları ile birlikte yürüterek besinlerin bileşimi ve sağlık üzerine etkileri konusunda bilgi sahibi olurlar. Ayrıca bu bilgileri hastane uygulamaları ile pekiştirerek hastalıkların tedavisine ilişkin diyet programları düzenleme becerisi kazanarak mezun olurlar.