Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

Rektörümüz Durmuş: Bugün Tarihi Bir Ana Tanıklık Ediyoruz

14.05.2017

Tarihi Zeynel Bey Türbesi'ni Taşıma Töreni'ne katılan Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, bugün tarihi bir ana tanıklık ettiklerini ifade ederek, “Devlet olarak, millet olarak tarihimize sahip çıkarak, tarihi eserlerimizi koruma ve yaşatma noktasında Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin açık bir göstergesidir.” dedi.

Ilısu Baraj Gölü alanında bulunan 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi, Türkiye'de ilk defa uygulanan proje ile 2 kilometre taşınarak, baraj gölü alanından çıkarıldı.

1100 ton ağırlığındaki Zeynel Bey Türbesi'ni Taşıma Töreni'ne Batman Valisi Ahmet DENİZ, DSİ Genel Müdürü Murat ACU, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın KURT ve Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ katıldı.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu: Zeynel Bey Türbesi'ni Taşımak İçin Dünyanın En İleri Teknolojilerini Kullandık

Video konferansla Zeynel Bey Türbesi Taşıma Törenine katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU, “Zeynel Bey Türbesi Türkiye'de ilk defa uygulanan proje ile 2 kilometre taşınarak, baraj göl alanından çıkarıldı. Türbe, yeni yeri Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na yerleştirildi. Bin 100 ton ağırlığındaki Zeynel Bey Türbesi'ni taşımak için dünyanın en ileri teknolojilerini kullandık. Bu, dünyada bir ilk olacaktır. Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin açık göstergesidir" dedi.

 

Vali DENİZ: Bu Proje Ülkemizin Kendi Tarihine Verdiği Değeri Gösteriyor

Zeynel Bey Türbesi’nin taşınması nedeniyle bugünün tarihi bir gün olduğunu belirten Batman Valisi Ahmet DENİZ,  "Çok mutluyuz, gururluyuz. Böylesine büyük bir tarihi eserin çok ileri teknolojilerin kullanılarak taşınmasına şahitlik ettik. Bu ülkemizin kendi tarihine verdiği değeri gösteriyor. Yeni yerine taşınması yaklaşık 4 saat sürdü. 2 gün sonra da burada tamamen yerine yerleştirilecek." dedi.

 

Rektörümüz DURMUŞ: Bugün Tarihi Bir Ana Tanıklık Ediyoruz

Zeynel Bey Türbesi Taşıma Törenine katılan Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, bugün tarihi bir ana tanıklık ettiklerini ifade ederek, “Devlet olarak, millet olarak milli ve manevi değerleri koruma ve yaşatma noktasında Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin açık bir göstergesidir. Milli bir proje olan ve dünyada, alanında birinci olan Ilısu Barajı'nın su toplam havzasında kalan Zeynel Bey Türbesi’ni Devletimiz, Hasankeyf’teki yeni yerine taşıyor ve gelecek nesillere armağan ediyor. 1100 ton ağırlığında tarihi bir eserin 2 km uzağa taşınması dünyada bir ilktir. Güçlü Devlet, Büyük Devlet olmak böyle bir şeydir.  Millet olarak Lazıyla, Kürdüyle, Türküyle, Arabıyla bir olduğumuzda neler yapabildiğimizin ve yapabileceğimizin göstergesidir. Zeynel Bey Türbesi'ne ve daha doğrusu Hasankeyf’e sahip çıkan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU’na ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

 

Meteorolojik şartların uygun olması nedeniyle bugün (12.05.2017) gerçekleştirilen taşıma işlemi, saat 08.00'de başladı. Yaklaşık 3,5 saat süren taşıma işlemi 11.35'te tamamlandı.

Taşıma işlemi için 6 adet "Kendinden Tahrikli Modüler Taşıyıcı" (SPMT) kullanıldı.

 

Ilısu Baraj Gölü alanından çıkarılan türbenin yerine oturtulmasının 3 gün sürmesi bekleniyor.

 

Zeynel Bey Türbesini Taşıma Töreni’ne katılımın yoğun olduğu gözlenirken, vatandaşlar bu önemli ve tarihi anı ölümsüzleştirmek için video ve fotoğraf çekti.