Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

Rektörümüz DURMUŞ, “Yeni Türkiye Vizyonunda Doğu ve Güneydoğu'nun Kalkınmadaki Rolü” Çalıştayına Katıldı

28.01.2018

Rektörümüz DURMUŞ, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanımız Sayın İsmail Kahraman’ın katılımıyla düzenlenen “Yeni Türkiye Vizyonunda Doğu ve Güneydoğu'nun Kalkınmadaki Rolü” çalıştayına katıldı.

 

Batman Belediyesi ve Batman Valiliği’nin katkılarıyla Birlik Vakfı Batman Şubesi tarafından düzenlenen “Yeni Türkiye Vizyonunda Doğu ve Güneydoğu'nun Kalkınmadaki Rolü” çalıştayı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanımız Sayın İsmail Kahraman’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

İl Kültür Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen çalıştaya; TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman, Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci, Valimiz Ahmet Deniz, Milletvekilimiz Ataullah Hamidi, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Ravza Kavakçı, Vedat Demiröz, Kalkınma Eski Bakanımız Cevdet Yılmaz, Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanımız Taner Yıldız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanımız Mehdi Eker,  Milletvekilleri, Batman Belediye Başkan Vekilimiz, Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, bölge üniversitelerinin rektörleri, kamu kurum yöneticileri, iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Çalıştayın açılış konuşmasını Birlik Vakfı Batman Şubesi Başkanı Hamdullah Tüzün yaparken, Birlik Vakfı Mütevelli Başkanı Mehmet Alacacı, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Milletvekilimiz Ataullah Hamidi, Valimiz Ahmet Deniz, Başbakan Yarımcımız Sayın Mehmet Şimşek ve TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman birer konuşma yaptılar.

 

MİLLETVEKİLİMİZ HAMİDİ:  ÇALIŞTAYIN ÖNEMLİ KONULARDA UFUK AÇACAĞINI VE FAYDALI OLACAĞINA İNANIYORUM

 

Yeni Türkiye Vizyonunda Doğu ve Güneydoğu'nun Kalkınmadaki Rolü çalıştayının bölge için önemli hizmetlerden biri olduğunu ifade eden Milletvekilimiz Hamidi, “Çalıştayın önemli konularda ufuk açacağını ve faydalı olacağına inanıyorum. Batman’ın bir huzur şehri olması ve çekim merkezi haline gelmesi için birlik ve beraberlik içerisinde çalışıyoruz.  Son dönemlerde Batman’a sağlık, eğitim ve spor alanında çok sayıda yatırım yapılmaktadır” diye konuştu.

 

VALİMİZ DENİZ: KALKINMANIN TEMEL UNSURU HUZUR VE İSTİHDAMDIR

 

Konuşmasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımızın katılımlarıyla Batman’da bir ilkin gerçekleştirildiğini belirten Valimiz Deniz,  “Yeni Türkiye Vizyonunda Doğu ve Güneydoğu'nun Kalkınmadaki Rolü” çalıştayının ortak bir akılla gerçekleştiğini ifade etti.

 

Valimiz Deniz, “Kalkınmanın temel unsuru huzur ve istihdamdır. Geçmiş dönemlerde yapılan teşviklerle bölge tam anlamıyla kalkınmayı gerçekleştirememiştir. Bunun en önemli sebebi bölücü terör örgütlerinin hain saldırıları ve yatırımcının kendisini güvende hissetmemesidir.

 

Bu kötü günler artık geride kalmıştır. Halkımızın desteği ile terörle mücadelede önemli mesafeler alınmış bölgede huzur ve güven tesis edilmiştir. Kalkınmanın önündeki önemli sorun giderilmiştir. Yarınımız bundan daha güvenli olacaktır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.  Batman, son yıllarda başta alt yapı olmak üzere eğitim, spor, sağlık ve sanat alanında yapmış olduğu yatırımlar ile hızlı bir gelişim ve dönüşüm yaşamıştır.

 

Şehrimiz yatırım acısından yüksek bir potansiyele sahiptir girişimci ruhuna sahip genç nüfusumuz vardır. Bölgemiz yatırımcılara çok önemli fırsatlar sunmaktadır. Mevcut organize sanayimizdeki yer sıkıntısı nedeniyle ek organize sanayi kamulaştırma işlemleri bitme aşamasına gelmiştir. Yakında arsa tahsislerine başlanacaktır” diye konuştu.

 

BAŞBAKAN YARIMCIMIZ SAYIN ŞİMŞEK: DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGELERİNİN İLERİKİ YILLARDA TÜRKİYE'NİN YENİ BÜYÜME MOTORU OLACAKTIR

Konuşmasında küresel ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcımız Sayın Şimşek, son 15 yıl içerisinde Türkiye’nin büyük bir başarı hikayesi yazdığını ifade etti.

 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin ileriki yıllarda Türkiye'nin yeni büyüme motoru olma potansiyelinin son derece büyük olduğunu belirten Başbakan Yarımcımız, "Hükümet olarak bu potansiyeli hayata geçirmek için insana yatırım yapıyoruz, alt yapıya yatırım yapıyoruz ve özel sektöre büyük destekler veriyoruz. Bu çalıştay da bu hedefi geliştirmeye katkıda bulunacak. Türkiye, ileri demokratik standartlar, güçlü bir hukuk devleti, huzurun, barışın ve kardeşliğin hüküm sürdüğü bir ülke ve dünyanın büyüme motoru olacak. Eğer Türkiye bugün olduğu gibi istikrarını korur, reformcu, güçlü bir idareyle yoluna devam ederse dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasına girmiş olacağız. Bunu hep birlikte başaracağız” diye konuştu.

 

SAYIN TBMM BAŞKANIMIZ: TÜRKİYE BUGÜN GELİŞİYOR DİYE ÇELME TAKIYORLAR

 

Konuşmasında Türkiye'nin en büyük sermayesinin genç nüfusu olduğunu belirten TBMM Başkanımız Sayın Kahraman, en büyük sermaye kişi, şahıs ve tabi ki en önemlisi de eğitim olduğunu ifade etti

 

Sayın TBMM Başkanımız, Türkiye, ne zaman bir gelişme ve büyüme everesine girdiyse önünün sürekli darbelerle kesildiğini belirterek, darbelerin Türkiye'ye maliyetinin 381 milyar dolar olduğunu ifade etti.

 

15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün 17'nci darbe teşebbüsü olduğunu ifade eden TBMM Başkanımız Sayın Kahraman , “15 Temmuz'da millet olarak ayağa kalktık. Dimdik duracağız. Afrin’e Zeytin Dalı Harekatı, bizim daha önce yaptığımız Fırat Kalkanı Harekatı’nın devamdır. Terör örgütlerine karşı bu harekatlar devam edecektir. Bunun için birlik ve beraberlik içerisinde kendimizi müdafaa edeceğiz. İyi noktalara ulaşacağız, büyük gelişmeler sağlayacağız. Ama biz uyanık olacağız. Kendimize güveneceğiz. Türkiye bugün gelişiyor diye çelme takıyorlar, o yüzden önümüzü kesiyorlar. Türkiye bugün bir dünya lideri” diye konuştu.

 

Açılış programının ardından çalıştay, iki oturumunda “Yeni Türkiye Vizyonunda Doğu ve Güneydoğu'nun Kalkınmadaki Rolü”  üzerine yapılan sunumlarla sona erdi.

 

TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman programın ardından özel uçakla ilimizden ayrıldı.